راه‌حل فناوری نانو برای رهاسازی خزه‌ها از بدنه کشتی و تاسیسات دریایی

هنگامی که یک سطح جدید در محیط دریا قرار می‌گیرد به‌وسیله موجودات متنوع دریایی از جمله خزه‌ها پوشیده می‌شود. خزه بستن بر روی سطح کشتی‌ها و تاسیات دریایی سالانه هزینه‌های زیادی را به این صنعت تحمیل می‌کند و مشکلات فراوانی را به‌وجود می‌آورد. چسبیدن خزه به بدنه کشتی‌ها به مرور زمان باعث خوردگی و کاهش طول عمر بدنه کشتی می‌شود.
  • 1398/01/28
  • 2897

برای جلوگیری و کنترل چسبیدن خزه‌ها بر روی این سطوح استفاده از پوشش‌های ضدخزه می‌تواند راهکار مناسبی باشد که برای انتخاب آن‌ها باید به موارد مختلفی توجه کرد، در برخی از این پوشش‌ها از مواد مضر شیمیایی و سمی استفاده می‌شود که آثار زیان‌باری بر محیط‌زیست دریایی دارد، در این بین فناوری نانو با تولید رنگ‌های دوست‌دار محیط‌زیست راهکاری مؤثر ارائه کرده است.

 

سازه‌های دریایی مسلح به نانوپوشش‌های ضد خزه
شرکت نانورنگ‌ها و پوشش‌های اقیانوس آبی برای نخستین بار در کشور موفق به تولید نانوپوشش رهاکننده خزه شد.


این محصول، یک پوشش هوشمند هیبریدی بر پایه فناوری نانو است که می‌تواند به عنوان یک پوشش دوست‌دار محیط‌زیست و سازگار با اکوسیستم دریا مورداستفاده قرار گیرد و از چسبیدن خزه‌ها بر روی سطح بدون استفاده از بایوسایدها جلوگیری کند.

 


کاربرد این محصول به عنوان رنگ بر روی انواع سازه‌ها در محیط‌های دریایی اعم از اسکله‌ها، شناورهای سطحی و زیرسطحی، نظامی و سازه‌های کنار ساحلی است.
این شرکت، به منظور تولید نانوپوشش رهاکننده خزه، پس از طی مراحل آزمایشگاهی از جمله طراحی، آزمایش و ساخت نمونه‌های آزمایشگاهی و انجام تست‌های لازم، اقدام به انجام تست‌های میدانی در دو دوره زمانی- به مدت بیش از ۵ سال- کرده و در ادامه خط تولید صنعتی این محصول را راه‌اندازی کرده است.


این شرکت پس از طی مراحل لازم، در سال ۱۳۹۷ موفق به دریافت گواهینامه نانومقیاس از ستاد توسعه نانو فناوری شده است.

 

محصولی سبز با خواصی منحصربه‌فرد
نانوپوشش‌های رهاکننده خزه تولیدی شرکت نانورنگ‌ها و پوشش‌های اقیانوس آبی، پوشش‌های هوشمندی هستند که دارای سطحی صاف و لغزنده و اصطکاک کم هستند. این نانوپوشش‌ها در مقایسه با پوشش‌های غیرنانویی ضدخزه دارای مزایایی بیشتری از جمله عدم وجود هر نوع بایوساید در درون پوشش، کاهش مصرف سوخت شناور، عدم افت سرعت شناور، کاهش میزان خوردگی، افزایش سرعت و راندمان شناور و همچنین تعداد عملیات داکینگ کمتر شناورها و کشتی‌ها هستند.


استفاده از نانوذرات در این پوشش‌ها موجب بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی آن از جمله مقاومت به سایش و خواص کششی می‌شود.


نانوپوشش‌ها و رنگ‌های رهاکننده خزه (FRC) این شرکت با حداقل عمر ۵ ساله، دارای عمر مفید بالاتر نسبت به سایر سیستم‌های رایج پوششی هستند و به دلیل دارا بودن خاصیت آب‌گریزی و خواص کششی بالا و سطحی صاف در مقیاس نانومتری، عملکرد و خواص سطحی مشابه پوست بدن کوسه و دلفین را دارا هستند.


نانورنگ‌های مذکور دارای مزیت رقابتی به لحاظ کیفیت و قیمت هستند. این محصولات در صنعت رنگ‌های دریایی، ضدخزه و مقاوم به خوردگی همراه با صرفه اقتصادی و بهره‌وری بالا خواهند بود.

 

درباره شرکت تولیدکننده نانوپوشش رهاکننده خزه بیشتر بدانید
شرکت نانورنگ‌ها و پوشش‌های اقیانوس آبی، به‌عنوان تولیدکننده رنگ‌های دریایی دانش‌بنیان کشور، طراح انواع پوشش‌های نوین صنعتی و پرایمرهای ضدخوردگی نظیر زینگا، پوشش‌های هیبریدی و نانومحلول‌های شستشوی سطح با حداقل عمر ۱۵ ساله، موفق شده است چندین اختراع در زمینه پوشش‌های هوشمند و نانوهایتک دریایی و صنعتی و نانوکوانتوم به ثبت برساند.


شرکت نانورنگ‌ها و پوشش‌های اقیانوس آبی برای اولین بار در سطح خاورمیانه، موفق به دریافت گواهینامه بین‌المللی مطابقت پوشش‌های دریایی با ضوابط IMO و محیط‌زیست دریایی (Type Approval) از موسسه بین‌المللی رده‌بندی بیرووریتاس (BV) فرانسه شد که در رتبه نخست IACS است. شایان ذکر است این شرکت در سال ۱۳۹۷ گواهینامه type Approval را از موسسه رده‌بندی ایرانیان دریافت کرد.


به گفته مسئولان این مجموعه شرکت نانورنگ‌ها و پوشش‌های اقیانوس آبی ظرفیت تولید روزانه سی تن محصول را دارد. این شرکت توانسته است به واسطه فعالیت‌های تولیدی و صنعتی خود برای ۱۵ تا ۲۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال‌زایی کند.


برای آشنایی بیشتر با نانوپوشش رهاکننده خزه تولید شده توسط شرکت نانورنگ‌ها و پوشش‌های اقیانوس آبی به صفحه این شرکت در پایگاه اطلاع‌رسانی محصولات فناوری نانوی ایران مراجعه کنید.