دریافت گواهینامه نانومقیاس توسط ۸۳ محصول نانویی در سال ۹۶

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با هدف ایجاد شفافیت بازار، افزایش اعتماد مصرف‌کنندگان و ارتقای کیفی محصولات فناوری نانو واحد ارزیابی محصولات فناوری نانو را ایجاد کرد. مأموریت اصلی این واحد، ارزیابی خواص و ثبات مقیاس نانویی محصولات و اعطای گواهینامه نانومقیاس است.
  • 1397/01/22
  • 3862

این واحد در سال ۱۳۹۶، پرونده ۲۹۱ محصول نانویی را موردبررسی قرار داد که از این تعداد ۸۳ محصول موفق به دریافت گواهی نانومقیاس شدند. به این ترتیب و با ارائه این گواهینامه‌ها تاکنون ۴۰۸ محصول شامل ۲۵۸ کالا و ۱۵۰ تجهیز حوزه فناوری نانو توانسته‌اند گواهینامه نانومقیاس خود را از این واحد دریافت کنند.

filereader.php?p1=main_0a198e1ff656531c1

محصولات فناوری نانوی ایرانی در حوزه‌های مختلف صنعتی کاربرد دارند که دراین‌بین بهداشت و سلامت و نساجی و پوشاک بیشترین تعداد محصولات موجود در بازار را به خود اختصاص داده‌اند که توانسته‌اند سهم ۱۷ درصدی را در اختیار بگیرند. عمران و ساختمان حوزه صنعتی دیگری است که با استفاده از فناوری نانو توانسته ۱۴ درصد از بازار محصولات نانویی دارای گواهینامه نانومقیاس را به خود اختصاص دهد. در ادامه سهم حوزه صنعتی محصولات دارای گواهینامه مقیاس نشان داده شده است.

filereader.php?p1=main_0ec16b32c39bd3110

واحد ارزیابی محصولات فناوری نانو در این سال با هدف اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی کارایی محصولات وارداتی فناوری‌نانو، بررسی این محصولات و اعطا گواهینامه نانومقیاس به آن‌ها را نیز آغاز کرد. در این زمینه ۱۶ درخواست بررسی محصول به ثبت رسید که پس از انجام بررسی‌های لازم از سوی این واحد، ۷ محصول توانستند گواهی نانومقیاس وارداتی را اخذ کنند.

همچنین در سال گذشته بخش عربی پایگاه اطلاع‌رسانی محصولات فناوری‌نانو ایران به‌منظور استفاده مخاطبان عرب‌زبان از ظرفیت‌های این پایگاه اینترنتی و سامانه ثبت و پیگیری شکایات مردمی محصولات و شرکت‌های فناوری‌نانو ایران به‌منظور نظارت مردمی بر بازار و تولیدکنندگان محصولات فناوری نانو توسط واحد ارزیابی محصولات فناوری نانو راه‌اندازی شد. حضور در شبکه‌های اجتماعی و معرفی محصولات فناوری نانو ایرانی به مخاطبان از دیگر اقداماتی است که توسط این واحد در سال ۹۶ به انجام رسید.