بخش عربی پایگاه اطلاع‌رسانی محصولات فناوری‌نانو ایران راه‌اندازی شد

با توجه به قرار گرفتن کشورهای عربی در برنامه‌های صادرات محصولات فناوری نانو، بخش عربی پایگاه اطلاع‌رسانی محصولات فناوری‌نانو ایران راه‌اندازی شد تا امکان استفاده از ظرفیت‌های این پایگاه اینترنتی برای مخاطبان عرب‌زبان نیز فراهم شود.
  • 1396/07/14
  • 1072
تمرکز ستاد توسعه فناوری‌نانو در سند ده ساله دوم که از ابتدای سال ۹۵ آغاز شده است بر صنعتی و تجاری‌سازی محصولات فناوری‌نانو است تا از این طریق بازار این محصولات نیز توسعه یابند و زمینه برای ترغیب شرکت‌های تولیدکننده به تولید بیشتر این محصولات نیز فراهم شود. از طرفی براساس برنامه‌ریزی ستاد نانو برای گسترش بازار مصرف این محصولات، به‌نظر می‌رسد علاوه‌بر بازار داخلی بازار بسیار بزرگ‌تری در خارج از کشور برای عرضه این محصولات وجود داشته باشد تا تولیدکنندگان محصولات نانویی از طریق رقابت با شرکت‌های مطرح دنیا وارد عرصه تجارت نیز شوند که صادرات چندین تجهیز نانویی به کشورهای چین و کره و یا صادرات محصولات حوزه نساجی به کشورهای ترکیه و آذربایجاننمونه موفقی از این رقابت هستند.

حضور در بازارهای کشورهای عربی همسایه که به لحاظ فرهنگی و مسافتی نزدیکی مطلوبی با کشورمان دارند و حضور چندین ساله ستاد توسعه فناوری‌نانو در نمایشگاه عرب‌لب و رصد بازار این کشورها از این طریق، زمینه بسیار خوبی برای فعالیت شرکت‌های تولیدکننده داخلی مهیا کرده است. به این منظور ستاد نانو در طی یک‌سال گذشته رایزنی‌های مداومی را با تجار و بازرگانان ایرانی فعال در کشورهایی مانند عمان، عراق و سوریه آغاز کرده تا صادرات محصولات نانو ایرانی به این کشورها انجام گیرد، همچنین صادرات پماد درمان سالک به کشور سوریه تلاشی دیگر در این عرصه است. 

انتظار می‌رود با راه‌اندازی بخش عربی پایگاه اطلاع‌رسانی محصولات فناوری‌نانو، معرفی محصولات و شرکت‌های ایرانی فعال حوزه نانو به زبان عربی به‌صورت متمرکز انجام شود و تجار کشورهای عربی با این محصولات به راحتی آشنا شوند. 

قرار است در شش ماه نخست راه‌اندازی بخش عربی این پایگاه اطلاع‌رسانی تمام محصولات دارای تاییدیه نانومقیاس و شرکت‌های تولیدکننده آنها معرفی شوند. انتشار اخبار مربوط به معرفی، فروش و تجاری‌سازی محصولات نیز از دیگر قابلیت‌های این سایت عربی زبان است. همچنین آشنایی با قیمت محصول و رابطین شرکت‌ها در ستاد نانو در آینده نزدیک از طریق این سایت در دسترس قرار خواهد گرفت.