تولید واکس محافظ چرم با خواص آنتی‌باکتریال توسط محققان ایرانی

شرکت کیمیا پژوهش ماهان با توجه به نیاز بازار به محصولی برای پاک کردن سطوح چرمی، با استفاده از ترکیبات گیاهی و نانو ذرات موفق به تولید واکس محصولات چرمی گردید.
  • 1395/03/18
  • 2371

شرکت کیمیا پژوهش ماهان با توجه به نیاز بازار به محصولی برای پاک کردن سطوح چرمی با استفاده از ترکیبات گیاهی و نانو ذرات اقدام به تولید واکس محصولات چرمی کرده است.

نقره دارای خاصیت آنتی باکتریال است و در صورتیکه به فرم نانو ذرات باشد، دارای قابلیت  بالایی در نفوذ است و امکان انجام واکنش های شیمیایی را با سرعت بالایی فراهم می کند، بنابراین در این محصول از این خصوصیات نقره استفاده شده است تا پس از پاک کردن سطوح چوب و چرم در داخل سطح چرم و چوب نفوذ کرده و ضمن از بین بردن باکتری‌ها عمر طبیعی آن را نیز حفظ کرده و افزایش دهد این در حالی است که مواد شوینده شیمیایی موجود باعث تخریب زنجیره پلیمری چرم شده و به مرور زمان ترکیب چرمی را دچار خوردگی و تخریب می کند.

به گفته‌ی آقای علی یوسف گمرکچی رییس هیات مدیره شرکت دانش بنیان کیمیا پژوهش ماهان؛ این محصول با نمونه‌های موجود در بازار که از ترکیبات نفتی، حلالی و پارافینی تشکیل شده، متفاوت است و بوی نامطبوعی ندارد و از آن در پاک کردن مبلمان اداری و منازل، کیف‌های چرمی پول، لپ تاپ و گوشی موبایل، کیف و کفش و صندلی خودرو می‌توان استفاده کرد.

وی افزود: تونیک گیاهی چوب و چرم همچنین به علت داشتن عطر ذاتی عصاره های بکار رفته در آن از خوشبویی زیادی برخوردار است و بر خلاف واکس ها و لایه بردارهای موجود در بازار که به علت شیمیایی و الکلی بودن بوی نامطبوعی داشته و در داخل آپارتمان ها قابل استفاده نیست، بوی آن فرد را اذیت نمی کند.

این پاک‌کننده گیاهی که از نانو ذرات با ابعاد زیر 100 نانومتر و مورفولوژی کروی تشکیل شده به صورت صنعتی تولید شده و در بازار موجود است و در اردیبهشت 95 موفق به کسب گواهینامه نانو مقیاس با اعتبار یکسال شده است.