محصولات فناوری نانو ایران | اخبار

دسته بندی محصولات

آخرین اخبار

آرشیو اخبار

مشاهده خبر

تولید اشتغال و ثروت با ساخت اتاق عمل‌های پیش‌ساخته آنتی‌باکتریال

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۰/۰۶ تعداد بازدید : ۲۱۵
تعداد رای : ۳
معمولاً در پس هر دیوار اتاق عملی، تاسیساتی تعبیه شده است که برای تعمیر آن باید دیوار تخریب شود. حین تخریب دیوار گردوخاک زیادی تولید می‌شود. کارگران نیز برای تعمیر این فضای اتاق عمل با وسیله‌های سنتی دیوار را تخریب و لوله یا تاسیسات را تعمیر و پس‌ازآن دیوار را بار دیگر بنا می‌کنند. اغلب به دلیل وجود بیماران اورژانسی و تعیین وقت جراحی برای بیماران، بازسازی اتاق عمل همراه با ممنوعیت‌هایی است. اهمیت این مساله باعث شد در کشورهای اروپایی از ۲۰ سال پیش بحث دیوارهای سنتی مانند تیغه‌های آجری و کاشی در فضاهای درمانی ممنوع و شیوه ساخت اتاق‌های پیش‌ساخته بیمارستانی جایگزین آن شود.
کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس مانند بحرین، قطر، عمان، کویت و عربستان و حتی عراق نیز از دو، سه سال اخیر استفاده از این نوع دیوارها را در اتاق عمل ممنوع کرده‌اند. به‌زودی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران نیز بحث استفاده از کاشی و آجر در اتاق‌های عمل را ممنوع خواهد کرد. از سوی دیگر سالانه ۵۰ هزارنفر (روزانه ۱۴۰ نفر) مرگ‌ومیر و به همین میزان مصدوم نیز بر اثر عفونت‌های بیمارستانی در کشور وجود دارد. اغلب آسیب‌دیدگان کلیه، چشم، کبد، موها و دندان‌ها باید به علت مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و عفونت‌های بیمارستانی در درازمدت، هزینه‌های گزافی به بخش ICU بپردازند. حدود ۳۰ درصد این عفونت‌های بیمارستانی می‌توانند با تکنولوژی‌های جدید مانند اتاق عمل‌های پیش‌ساخته آنتی‌باکتریال کنترل و کاهش یابد. پیش‌ازاین تکنولوژی این طرح تنها در انحصار کشورهای اروپایی پیشرفته مانند آلمان بود اما محققان گروه صنعتی سیوان صنعت بار ثاوا توانستند با ساخت دیوارهای مدولار اتاق‌های عمل یا فضاهای درمانی پیش‌ساخته از ورق گالوانیزه با پوشش پلی‌اورتان حاوی نانوذرات نقره دارای خاصیت آنتی‌باکتریال گام مهمی در این عرصه بردارند و کشور را از واردات این محصول بی‌نیاز و از خروج ارز جلوگیری کنند و این محصول را به تولید انبوه برسانند.

تمام این اتاق‌ها پیش‌ساخته بوده و در کارخانه‌ها طراحی و تولید می‌شوند به همین دلیل سرعت ساخت این فضاها در مقایسه با روش سنتی بسیار بیشتر است. این اتاق‌ها از قطعات فلزی مانند ورق‌های گالوانیزه یا استنلس استیل (ورق فولادی زنگ نزن) با روکش‌های متفاوت که عمده‌ترین آن‌ها آنتی‌باکتریال است، درست شده‌اند. فلزکاری، جوشکاری و رنگ هیچ تاثیری بر این دیوارها ندارد درصورتی‌که روی سرامیک یا کاشی‌ها ایجاد لک می‌کند.

تمام تکنیک‌های این روش به‌صورت کلیک است. در روش اروپایی و آلمانی تمام تکنولوژی‌ها به‌صورت پیاده‌سازی پنل است که سازه‌ها و قطعات با یکدیگر پیچ می‌شوند اما تکنیک به‌کار گرفته‌شده این شرکت بسیار ساده‌تر و سریع‌تر است؛ در این طرح، پنل‌ها یا قطعات بدون نیاز به پیچ در یکدیگر قفل می‌شوند. مثلاً هنگام وقوع پیش‌آمدهایی طبیعی مانند زلزله دیگر نیازی به بازوبسته کردن این سازه‌ها نیست بلکه می‌توان قطعه را از جای خودش بیرون کشید.

همچنین در این طرح از رزین آلمانی استفاده شده است و پروسه رنگ آن از چند ساعت به چند روز رسیده است زیرا این رنگ در ۴ لایه اعمال می‌شود؛ یک‌لایه رنگ اولیه، دولایه میانی و پس‌ازآن یک‌لایه پلی‌اورتان است.

همچنین محققان این شرکت برای اجرای این طرح، موفق به ساخت پلیمری از نوعی رنگ پلی‌اورتان شده‌اند. پلی‌اورتان به ذات، خاصیت آنتی UV دارد. شدت انرژی اشعه UV اتاق عمل ۴۰۰ برابر نور خورشید است و باعث می‌شود خیلی سریع رنگ از بین برود اما این خاصیت پلی‌اورتان باعث دوام و ثبات رنگ طی سالیان سال شده است. علاوه‌براین رنگ‌های پلیمری با 200 ppm نانوماده خاصیت آنتی‌باکتریال را تا صد برابر افزایش می‌دهد. این امر باعث کاهش نیاز به ضدعفونی کردن سطوح اتاق عمل یا سقف آن می‌شود.

با اجرای این طرح، وزن سازه‌های بیمارستانی از ۱۰۰ تا ۱۷۵ کیلوگرم (روش سنتی) به ۲۹ تا ۳۰ کیلوگرم کاهش یافته است. همچنین با اجرای این طرح دیگر نیازی به مقاوم‌سازی این دیوارها نیست و تا زمانی که بیمارستان سرپا باشد، قابل‌استفاده و کاربرد است.

این طرح در مقایسه با نمونه‌های مشابه اروپایی به دلیل کمتر بودن هزینه‌های کارگری، مهندسی طرح و بحث گمرکی (۵۵ درصد ماده اصلی آن فلزی است) و حمل‌ونقل (هزینه هر کانتینر از اروپا نزدیک به ۷ هزار یورو است)، بسیار مقرون به‌صرفه‌تر است. هم‌اکنون قیمت یک پروژه در بیمارستان زاهدان با ۸ اتاق عمل و ۳۰ اتاق جانبی، تجهیزات و تاسیساتش با اجرای طرح این شرکت در حدود یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان اما قیمت لهستانی آن ۷ میلیارد و هشتصد میلیون و نمونه آلمانی آن نزدیک به ده میلیارد و دویست میلیون تومان است.

طرف قرارداد این شرکت، تمام بیمارستان‌ها، مشاوران بیمارستان‌ساز و شرکت‌های خصوصی هستند.

این طرح در سال گذشته نزدیک به ۱۰ هزارمتر در ۱۲ بیمارستان اجرا شده است و هم‌اکنون این شرکت پروژه‌های متفاوتی با وزارت راه‌وشهرسازی و سایر سازمان‌های دولتی مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دارد. همچنین پروژه‌ای با قرارگاه خاتم‌الانبیاء و چند بیمارستان دیگر نیز در حال آغاز با این شرکت است.

این شرکت هم‌اکنون سابقه ساخت اتاق‌های عمل بیمارستان حضرت رسول اکرم در پنج هزار متر در مدت پنج ماه را دارد و این مدت زمان یک رکورد محسوب می‌شود، زیرا در سیستم سنتی بازسازی یک فضای درمانی کمتر از یک سال امکان‌پذیر نیست از‌این رو با کوتاه کردن زمان تعمیرات، فرصت بیشتری را برای جراحی بیماران می‌دهد.

هم‌اکنون تأییدیه این طرح از وزارت بهداشت، درمان، آموزش و پزشکی، واحد ارزیابی محصولات ستاد نانو و یکی شرکت سوئیسی اخذ شده است.

فعالیت‌های تبلیغاتی این گروه صنعتی اندک و محدود است زیرا اغلب پروژه‌های آن‌ها برای بیمارستان‌ها و شرکت‌های خصوصی شناخته شده است. حضور در نمایشگاه ایران هلث در سال ۱۳۹۵ و شرکت در کنگره بیمارستان‌سازی سال ۱۳۹۶ ازجمله فعالیت‌های تبلیغاتی این شرکت به حساب می‌آید.

این طرح به علت اینکه یکی از فناوری‌های روز دنیا است می‌تواند اشتغال‌زایی ایجاد کند. تاکنون با اجرای این طرح برای ۳۰ نفر اشتغال مستقیم و برای ۴۰ تا ۴۵ نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد شده است.

این شرکت بنا دارد سال آینده این محصول را به کشورهای اروپایی و عربی مانند عراق صادر کند. با این پیش‌زمینه در نمایشگاه‌های دبی و عراق شرکت کرده و با چند کشور وارد مذاکره شده است.

نظرات

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کد امنیتی (حروف بزرگ)