دسته بندی محصولات

آخرین اخبار

آرشیو اخبار

مشاهده خبر

از دستیابی به دانش بومی تا تولید صنعتی پودر نانوساختار بوهمیت

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۹/۲۲ تعداد بازدید : ۲۲۷
تعداد رای : ۴
پژوهشگران مرکز تحقیقات کاربرد مواد معدنی غرب کشور با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت موفق شدند به دانش فنی پودر نانوساختار بوهمیت دست یابند.
هم‌اکنون دانش فنی تولید پودر بوهمیت با فرمول شیمیایی AlOOH که یکی از کانی‌های کمیاب است، در اختیار چندین شرکت خارجی است. درگذشته تمام نیاز ایران به بوهمیت از خارج از کشور تأمین می‌شد اما نیاز کشور به تولید این محصول، عدم‌اطمینان به معادلات جهانی و بحث تحریم‌ها و نگاه ابرقدرت‌ها بر مراودات اقتصاد جهانی و همچنین بحث اشتغال‌زایی و سرمایه‌گذاری در کشور و داشتن استقلال تولیدی با استفاده از ذخایر داخلی سبب شد تا پژوهشگران داخلی در مرکز تحقیقات کاربرد مواد معدنی غرب کشور (وابسته به سازمان ایمیدرو) با همکاری و مساعدت پژوهشگاه صنعت نفت به دانش تولید پودر بوهمیت دست پیدا کنند و ایران نیز به جمع کشورهای صاحب این فناوری بپیوندد؛ پودر بوهمیت یکی از نیازهای اساسی و مورد تحریم کشور برای ساخت کاتالیست تصفیه بنزین و دیگر مشتقات نفتی در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی کشور است.

پودر بوهمیت (ماده اولیه و پایه برای تولید محصول‌های کاتالیستی و کاتالیست‌های آلومینایی) در صنایع مختلف، کاربرد وسیعی دارد. همچنین تولید این ماده، ارزش‌افزوده بسیار بالای در داخل کشور ایجاد می‌کند و تولید صنعتی آن نیز از نرخ بالای بازگشت سرمایه برخوردار است.

این ماده ارزشمند معدنی ابتدا به‌صورت نیمه‌صنعتی در سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ در مرکز تحقیقات آذرشهر تولید و پس ‌از آن تولید نیمه‌صنعتی روزانه ۲۵۰ کیلوگرم آن آغاز شد. سال گذشته نیز پس از تولید اولیه این محصول با خصوصیات شیمی و فیزیکی (ALOOH.H2O) و با افتتاح نخستین خط تولید ماده معدنی بوهمیت، مرحله تولید صنعتی آن در ایران آغاز شد.

پودر بوهمیت پایه و اساس کاتالیست‌هایی ازجمله کاتالیست  HDSاست، این پودر علاوه بر استفاده برای ساخت کاتالیست HDS برای تولید کاتالیست RCD ایزومریزاسیون، نفتا، ریفورمینگ، سنتز متانول، سنتز دی متیل اتر، گاز سنتز، اکسی کلریناسیون و جاذب آب در فرآیند خشک‌کردن محصولات نفتی مانند گازوئیل کاربرد دارد. عمدتاً کاتالیست‌های HDS در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به کار می‌روند.

کیفیت این محصول از مشابه چینی بالاتر و در حد تولیدکنندگان اروپایی است. طبق مطالعات، کاتالیست‌های ساخته‌شده با پودر بوهمیت چینی بیش از یک سال دوام نمی‌آورند اما عمر مفید و استحکام کاتالیست‌های تولیدشده با پودر ایرانی بیش از دو سال است. تولید این محصول به دلیل کیفیت برتر آن نسبت به نمونه‌های مشابه چینی، کاملاً مقرون به‌صرفه‌تر است.

پیش‌ازاین، قیمت هیدروکسید آلومینیوم این مرکز ارزشی بالغ‌بر سه تا چهار هزار تومان داشت اما اکنون با تولید پودر بوهمیت، قیمت این محصول به ۲۰ هزار تومان (هر کیلو) افزایش یافته است.

لازم به ذکر است این محصول در آذرماه ۱۳۹۶ موفق به دریافت گواهینامه نانومقیاس از واحد ارزیابی محصولات ستاد نانو شده است.

نظرات

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کد امنیتی (حروف بزرگ)