دسته بندی محصولات

آخرین اخبار

آرشیو اخبار

مشاهده خبر

دستاوردی دیگر از محققان ایرانی؛ بافت فرش اکریلیک با خاصیت آنتی‌باکتریال

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۲۲ تعداد بازدید : ۳۷۵
تعداد رای : ۲۴
امروزه با رشد شهرنشینی و بروز بیماری‌ها و حساسیت‌های چشمی، پوستی و تنفسی و نقش مهم فرش در شیوع برخی از حساسیت‌های پوستی و تنفسی (ناشی از تماس مستقیم مصرف‌کننده با نخ‌های فرش و پرز)، پرداختن به معیارهای جدیدتر در انتخاب فرش مانند سالم بودن فرش‌های انتخابی و تاثیر آن بر سطح سلامتی خانواده‌ها، بیش از پیش ضرورت یافته است.
هم‌اکنون با ظهور نسل جدیدی از فرش‌ها که مبتنی بر تکنولوژی‌های نوین و پیشرفته‌ای همانند فناوری‌نانو هستند، حفظ و ارتقای سطح سلامت جامعه در دستور کار قرار گرفته و خرید و استفاده از فرش‌های آنتی‌باکتریال، اهمیت زیادی یافته است.

امروزه استفاده از فرش‌های آنتی‌باکتریال به‌دلیل برخورداری از خواص مهمی چون ضدقارچ، ضدبو و ضدحساسیت بودن، برای بیماران و افراد دارای حساسیت‌های پوستی، چشمی و تنفسی بسیار مفید بوده و همچنین به‌دلیل تماس مستمر کودکان و افراد خانواده با فرش، سطح سلامتی افراد، خانه و خانواده‌ها را به نحو چشمگیری افزایش می‌دهد.

اخیرا محققان شرکت فرش مشهد موفق شدند برای نخستین بار در ایران فرش اکریلیک با نانوذرات تولید کنند و خاصیت آنتی‌باکتریال به فرش بدهند.

محققان در این طرح با افزودن نانوذرات آنتی‌باکتریال در فرآیند رنگرزی و اضافه کردن نانومواد به رنگ (این مرحله چهار ساعت زمان نیاز دارد)، باعث خاصیت آنتی‌باکتریال الیاف شده‌اند. پس از آن الیاف تولید شده که دارای رنگ و خاصیت آنتی‌باکتریال هستند به واحد ریسندگی ارسال شده و تبدیل به نخ می‌شوند. پس از تولید نخ، نخ‌ها به واحد ریسندگی رفته و در داخل دستگاه‌های بافندگی قرار می‌گیرند.

فرش بافته شده به علت اینکه رنگ با نانومواد ترکیب شده، خاصیت آنتی‌باکتریال دارد. تا زمانی که رنگ فرش ثابت باشد، خاصیت نانومواد آن نیز پایدار خواهد ماند. این فرش می‌تواند در مکان‌های عمومی مانند مساجد، هتل‌ها و همچنین منازل کاربرد فراوانی داشته باشد.

هم‌اکنون این طرح در مرحله تولید قرار دارد و هنوز هیچگونه فعالیتی در زمینه تبلیغات این محصول انجام نشده است. این محصول به زودی وارد بازار خواهد شد؛ بازار هدف این طرح، کشورهای ایران، خاورمیانه، آسیای شرقی و اروپا است.

این فرش آنتی‌باکتریال نوزدهم مهر امسال از ستاد توسعه فناوری نانو، تاییدیه نانو مقیاس خود را اخذ کرده است اما باتوجه به اینکه مجوز نانومقیاس به‌تازگی دریافت شده است تاکنون پیش‌بینی‌ای از تولید و فروش فرش انجام نشده است.

گفتنی است، شرکت فرش مشهد بزرگ‌ترین عضو گروه صنعتی مشهد و یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فرش ماشینی در ایران است. این شرکت درسال ۱۳۵۶ در مشهد با ظرفیت تولید سالانه ۲۴۰ هزار مترمربع آغاز به‌کار کرده است. درطول سال‌های متمادی برای رقابت داخلی و جهانی با همکاری تیمی توانمند شامل مدیران با تجربه، مهندسان مجرب و کارگران ماهر تولید سالانه آن به ۲،۴۰۰،۰۰۰ مترمربع افزایش یافت. همچنین علاوه‌بر توان تولید زیاد، بالاترین کیفیت را درتولید به‌کارگرفت تا بهترین فرش ماشینی را در ایران و بازار بین‌المللی عرضه کند؛ این شرکت هم‌اکنون بزرگ‌ترین صادرکننده فرش به اروپا، آمریکا، اقیانوسیه و آسیا است.

نظرات

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کد امنیتی (حروف بزرگ)