آخرین اخبار

آرشیو اخبار

مشاهده خبر

کره جنوبی، مالزی و گرجستان مشتریان نانومنسوجات ضدامواج ایرانی

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۵/۱۷ تعداد بازدید : ۲۴۸
تعداد رای : ۵
شرکت ایرانی نانوماد پارس با بهره‌گیری از فناوری نانو به دانش تولید صنعتی پارچه‌های ضدامواج دست‌ یافته و هم‌اکنون در حال مذاکره برای صادرات این محصول به کشورهای کره‌جنوبی، مالزی و گرجستان است.
به نقل از پایگاه اینترنتی ستاد نانو، در حال حاضر از این پارچه‌ها برای تولید شکم‌بندهای بارداری ضدامواج، البسه‌ کودک ضدامواج و لباس‌های مورد استفاده در مراکز تصویربرداری رادیولوژی و ام آر آی استفاده می‌شود. همچنین این پارچه‌ها در صنایع الکترونیک، مخابرات و منسوجات تزیینی نیز کاربرد دارند.

شرکت نانو ماد پارس در سال ۱۳۸۸ تأسیس شد و اولین فعالیت خود را با تولید مواد ضدآب و لک برای کلیه‌ منسوجات شروع کرد. این شرکت با ادامه‌ فعالیت‌های تحقیقاتی خود در حیطه‌ تولید منسوجات هوشمند به فناوری پوشش‌دهی منسوجات به روش فیزیکی و شیمیایی برای کاربردهای مختلف دست‌ یافت. 

شرکت نانوماد پارس در سال ۱۳۹۴ موفق به تولید نیمه‌صنعتی منسوجات ضدامواج شد. این شرکت در سال ۱۳۹۵ با حمایت ستاد توسعه‌ فناوری نانو توانست به‌عنوان یک واحد فناور در رویداد نانومچ شرکت کرده و با عقد قراردادی با شرکت تجهیزات پزشکی تنکو، منسوجات نانویی خود را در قالب شکم‌بندهای بارداری ضدامواج به تولید صنعتی برساند.

دکتر لاله ملک‌نیا، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب و مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نانوماد پارس، در رابطه با ضرورت تولید داخلی این‌گونه منسوجات گفت: «امروزه استفاده از تجهیزات الکترونیکی همچون تلفن همراه، تلفن بی‌سیم، لپ‌تاپ و اینترنت اجتناب‌ناپذیر و رو به افزایش است. این تجهیزات در طول‌موج‌های مگا و گیگاهرتز کار می‌کنند که به کشنده‌های نامرئی معروف هستند. این امواج می‌توانند موجب مشکلاتی همچون سردرد، بی‌حوصلگی، بی‌حالی، ناتوانی‌های جسمی و ذهنی شوند. استفاده از منسوجات ضدامواج در تولید لباس می‌تواند تا حدود زیادی افراد و مخصوصاً مادران باردار و نوزادان را از خطر این امواج در امان نگه دارد.»

در تولید این منسوجات نانویی از انواع الیاف طبیعی از جمله الیاف پشم، پنبه، ابریشم و الیاف مصنوعی از قبیل الیاف پلی‌استر، نایلون و پلی‌پروپیلن استفاده شده و با به‌کارگیری نانوذراتی همچون نانوذرات فلزی و کربنی خاصیت ضدامواج به آن‌ها بخشیده شده است.

این نانوذرات با استفاده از روش‌های پوشش‌دهی فیزیکی و شیمیایی بر روی الیاف زمینه نشانده شده‌اند. بنابراین بسته به نوع نانوذره و میزان پوشش، محصول نهایی می‌تواند طیف مختلفی از امواج را جذب یا منعکس نماید.

به گفته‌ این فعال حوزه‌ صنعت، میزان تولید این منسوجات در سال جاری ۱۲۰ هزار مترمربع خواهد بود که با توجه به نیاز بازار پیش‌بینی می‌شود این میزان به سه برابر افزایش یابد. همچنین می‌توان پیش‌بینی کرد میزان ارزآوری سالانه‌ این محصول، تنها برای تولید شکم‌بند، حدود ۲۳۸۰۰۰۰ دلار باشد. 

گفتنی است این محصول در تیرماه سال ۱۳۹۴ موفق به اخذ تأییدیه نانومقیاس از ستاد توسعه‌ فناوری نانو شده است. از این محصول یک اختراع خارجی با عنوان «تولید منسوجات رسانا و ضدامواج با قابلیت چندگانه با فناوری نانو» و یک اختراع داخلی با عنوان «شکم‌بند، گن و لباس‌های بارداری ضدامواج» به ثبت رسیده است.

نظرات

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کد امنیتی (حروف بزرگ)