آخرین اخبار

آرشیو اخبار

مشاهده خبر

گرمابانک، حمل انرژی گرمایی را ممکن کرد

تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۰۵/۱۶ تعداد بازدید : ۲۵۷
تعداد رای : ۵
شرکت هماون انرژی اسپادانا، محصول جاذب انرژی گرمایی (گرمابانک) را تولید و با قیمتی در حدود ۳۰۰ هزار تومان، روانه‌ بازار می‌کند. این محصول که با تکیه بر فناوری نانو و با دانش داخلی تولید می‌شود، گرما را همچون الکتریسیته ذخیره کرده و می‌توان آن را به هرجایی که مورد نیاز بود منتقل و سپس از آن استفاده کرد.
فناوری گرمابانک آبان‌ماه سال گذشته در هفته پژوهش توسط وزیر علوم رونمایی شده و در جشنواره شیخ بهایی که اردیبهشت‌ماه ۹۶ برگزار شد، در زمره کاندیدای فرصت‌های سرمایه‌گذاری قرار گرفت و مجوز طراحی و ساخت و ذخیره‌سازهای پیشرفته انرژی را از شهرک علمی و تحقیقاتی دریافت کرد.

نکته منحصربه‌فرد این وسیله این است که گرمابانک را می‌توان به دفعات متعدد شارژ و دشارژ کرده و همچنین آزادسازی انرژی از آن کنترل شده است؛ به این معنا که می‌توان گرمای ذخیره شده را در چندین مرحله آزاد کرده و انتقال گرما به مکان‌های دور از دسترس و گرمایش را ممکن می‌کند.

با این وسیله همواره یک منبع گرمایشی ایمن در دسترس بوده و حتی می‌توان برای گرمایش خودروی خاموش و یا خودروهای هیبریدی که در این زمینه دچار مشکل هستند از آن استفاده کرد. 

این گرمابانک به دلیل اینکه خروجی این دستگاه به جای گاز و یا دود آب است، علاوه بر حفظ محیط زیست و جلوگیری از هدررفت منابع گرمایی، می تواند در ایجاد اشتغال و تولید ثروت مضاعف بسیار اثرگذار باشد.

همچنین از نوع دیگری از این جاذب انرژی گرمایی می‌توان برای ذخیره و انتقال حرارت تولید شده در کارخانه‌ها استفاده کرده و گرما را به صنایعی همچون دام، طیور و یا گلخانه‌دارها به فروش رساند و یا در آبگرم‌کن‌های خورشیدی ساختمان‌های مسکونی مورد استفاده قرار داد. جایی که استفاده از آب گرم، تأثیر به‌سزایی روی هزینه انرژی مصرفی دارد. دیگر کاربردهای تجاری این تکنولوژی نیز شامل ماشین‌های لباسشویی خودکار، کارواش‌ها، وسایل لباسشویی در صنایع نظامی، وسایل گرمایشی، استخرهای شنا است. 

علاوه‌براین با صادرات این محصول به دیگر کشورها می‌توان ارزش افزایی چندین برابر کشور را به دست آورد و باید به این نکته توجه کرد با افزایش مستمر قیمت حامل‌های انرژی صادرات گرمای هدر رفت کاملا توجیه اقتصادی خواهد داشت. 

بر اساس این گزارش، محصول جاذب انرژی گرمایی به مرحله تجاری‌سازی رسیده ولی هنوز بهره‌ای از فروش آن عاید شرکت نشده؛ هرچند شرکت هماون انرژی اسپادانا برای فروش ۱۰۰ عدد گرمابانک در حال مذاکره با شهرداری است که البته هنوز نتیجه مذاکرات قطعی نشده است. گفتنی است هر دو محصول این شرکت موفق به دریافت تاییدیه نانومقیاس از واحد ارزیابی محصول ستاد توسعه فناوری نانو شده‌اند.

نظرات

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کد امنیتی (حروف بزرگ)